ivana1982 Začetnik
Pridružen/-a: 10.05. 2010, 19:47 Prispevkov: 12
|
Objavljeno: 10 Maj 2010 20:49 Naslov sporočila: PROCES ZAPOSLOVANJA KADROV |
|
|
1. situacija
Dobiček se je povečal za 106, 4 (nova situacija-izhodiščna situacija) enot ali za 76 % ,ali z indeksom 176.
1. nova situacija – izhodiščna situacija npr. 246,4 – 140 = 106,4
2. stara situacija….100 % npr.: 140……100 % 106,4 /140*100= 76
razlika………….x % 106,4……x %
x= 76 %
3. nova situacija/izhodiščna situacija*100 npr. 246,4/140*100= 176
2. situacija
Z razliko sredstev v dobičku bi lahko zaposlili 243,2 delavcev.
Število zaposlenih…….dobiček (izhodiščna situacija)
x……………………….razlika (nova situacija-izhodiščna situacija dobička)
npr. 320…..140
x…….106,4 320*106,4/140=243,2
x= 243,2
3. situacija
Podjetje bi porabilo 80 % sredstev v dobičku med izhodiščno in novo situacijo, plače na delavca bi lahko povečali za 0,14 enot ali za 12,28 %.
1. dobiček nova situacija – izhodiščna situacija npr. 197 – 140 = 57 ( dobimo razliko )
2. razlika….100 % npr.: 57……….100 % 57*80/100=45,6
x………..80 % (ker bi porabili 80 % sredstev ) x…………80 %
x = 45,6
3. 320………..1 45,6/320=0,14
45,6………x
x = 0,14 ( za toliko bi povečali plače )
4. 1 + 0,14= 1,14
(+ zato,ker gre za povišanje ) 0,14/1,14*100=12,28
4. situacija
IZGUBA
Za koliko bi moralo podjetje znižati plače, če bi hotelo obdržati vse delavce. Plače bi morali znižati za 0,06 enot ali za 6 % ali z indeksom 94,25 glede na izhodiščno situacijo.
1. plače – izguba= razlika npr.:320 – 18,4 =301,6
2. plače…………….1 320……………1(ker je ena enota plače na delavca )
razlika……………x 301,6………….x 301,6/320=0,94
x = 0,94
3. 1 – 0,94= 0,06*100= 6 %
(- ker gre za znižanje )
4. razlika/plače*100= npr.: 301,6/320*100 = 94,25
5. situacija
IZGUBA
Znižanje števila delavcev za 19 ali za 6 % ali z indeksom 94,25 glede na izhodiščno situacijo.
1. število delavcev- izguba= razlika 320 – 18,4 = 301,6
2. 320 – 301,6 = 18,4 = 19 ( znižanje števila delavcev )
3. število delavcev………………..100 npr.:320………100 % 19/320*100=5,9=6
znižanje števila delavcev………..x 19…………x
x=6 %
4. 301,6/320*100= 94,25 |
|